EuropaPortaal

EuropaPortaal › Prejudiciële vragen

Prejudiciële vragen: Nederlandse rechters en het Europese Hof

Een prejudiciële vraag is een vraag van een rechter aan het Hof van Justitie van de EU over hoe een Europese regel moet worden uitgelegd. Nederlandse rechters stelden er sinds 1961 meer dan 1.200: alleen Duitsland en Italië stelden er meer.

Vragen uit NL sinds 19611.219
Plaats in de EU (aller tijden)3e van 28
Vragen uit NL in 202535 (6e)
Gemiddelde duur 202516,9 maanden
Lopende NL-zaken42

Wat is een prejudiciële vraag?

Een Nederlandse rechter past elke dag Europese regels toe. Denk aan regels over asiel, btw, douane, consumenten of landbouw. Soms is niet duidelijk wat zo’n regel precies betekent. Dan kan de rechter de zaak even stilleggen en een vraag stellen aan het Hof van Justitie van de Europese Unie in Luxemburg.

Zo’n vraag heet een prejudiciële vraag. “Prejudicieel” betekent: vóór het oordeel. De rechter vraagt eerst uitleg, en beslist daarna zelf de zaak. De regel daarvoor staat in artikel 267 van het EU-werkingsverdrag.

Waarom stelt een Nederlandse rechter zo’n vraag?

Een Europese regel moet in alle EU-landen hetzelfde betekenen. Daarom mag alleen het Hof van Justitie zeggen hoe een EU-regel moet worden uitgelegd. Elke rechter mag een vraag stellen. De hoogste rechters, zoals de Hoge Raad en de Raad van State, moeten dat in principe doen als de uitleg niet duidelijk is. Tegen hun uitspraak is geen hoger beroep meer mogelijk.

Wat doet het Hof met de vraag?

Het Hof publiceert de vraag, zodat alle EU-landen en de Europese Commissie hun mening kunnen geven. Daarna geeft het Hof antwoord in een arrest, of soms in een kortere beschikking. Het Hof beslist niet wie gelijk heeft. Dat doet de Nederlandse rechter, met het antwoord van het Hof in de hand. Het antwoord geldt daarna ook voor rechters in de andere EU-landen.

Een vraag kost tijd: in 2025 duurde een zaak bij het Hof gemiddeld 16,9 maanden. In dringende zaken, bijvoorbeeld als iemand vastzit, is er een spoedprocedure. Die duurde in 2025 gemiddeld 3,4 maanden. Sinds oktober 2024 beantwoordt ook het Gerecht van de EU sommige vragen, bijvoorbeeld over btw en douane.

Let op: ook vragen aan de Hoge Raad heten zo

In Nederland bestaat nog een tweede soort prejudiciële vraag. Sinds 2012 kan een rechtbank of gerechtshof ook een vraag stellen aan de Hoge Raad. Dat gaat over Nederlands recht en heeft niets met Europa te maken. Op deze pagina’s gaat het alleen over vragen aan het Hof van Justitie van de EU in Luxemburg.

Hoeveel vragen stelt Nederland per jaar?

Nederland was in de begintijd van de EU een van de ijverigste vragenstellers. De laatste tien jaar (2016–2025) stelden Nederlandse rechters 275 vragen: plaats 9 in de EU. De meeste vragen kwamen in die jaren uit Duitsland, Italië en Spanje.

196119932025
Jaar2016201720182019202020212022202320242025
Vragen uit NL26383528182728211935
Plaats in de EU436910999116
Nieuwe verzoeken om een prejudiciële beslissing uit Nederland. Bron: Hof van Justitie van de EU, Statistics concerning the judicial activity of the Court of Justice 2025, tabel XXIV; plaats zelf berekend (gedeelde plaatsen tellen als dezelfde plaats).

In 2026 zijn tot nu toe 16 nieuwe vragen uit Nederland bekend (Cellar, peildatum 30 oktober 2026). Het Hof publiceert een vraag meestal pas enkele maanden nadat die is binnengekomen.

Welke Nederlandse rechters stellen de meeste vragen?

Elk gerecht heeft zijn eigen terrein. De Hoge Raad vraagt vooral over douane en belastingen, de Raad van State en de rechtbank Den Haag over asiel, en de rechtbank Amsterdam over het Europees aanhoudingsbevel. Klik op een gerecht voor alle vragen en antwoorden.

GerechtVragen 2016–2025Alle vragenVaakst over
Hoge Raad57322 (sinds 1974)Douane-unie en gemeenschappelijk douanetarief
Raad van State49149 (sinds 1973)Asielbeleid
Rechtbank Den Haag4779 (sinds 1976)Asielbeleid
Rechtbank Amsterdam3161 (sinds 1979)Justitiële samenwerking in strafzaken
College van Beroep voor het bedrijfsleven27169 (sinds 1963)Landbouw
Centrale Raad van Beroep1172 (sinds 1963)Sociale zekerheid
Rechtbank Noord-Holland913 (sinds 2014)Douane-unie en gemeenschappelijk douanetarief
Gerechtshof Amsterdam851 (sinds 1976)Douane-unie en gemeenschappelijk douanetarief
Rechtbank Gelderland78 (sinds 2014)Belasting over de toegevoegde waarde
Gerechtshof Arnhem-Leeuwarden68 (sinds 2013)Afval
Gerechtshof 's-Hertogenbosch522 (sinds 1981)Belasting over de toegevoegde waarde
Gerechtshof Den Haag434 (sinds 1961)Afval
Rechtbank Rotterdam415 (sinds 1978)Afval
Rechtbank Midden-Nederland34 (sinds 2015)Beginselen van het Unierecht
Rechtbank Noord-Nederland33 (sinds 2016)Compensatie voor en bijstand aan luchtreizigers
Rechtbank Limburg22 (sinds 2018)Internationale akkoorden
College voor de Rechten van de Mens11 (sinds 2024)Beginselen van het Unierecht
Rechtbank Overijssel11 (sinds 2020)Sociaal beleid
Vragen per gerecht, geteld uit de verzoeken en arresten in Cellar (peildatum 30 oktober 2026). Gevoegde zaken tellen elk als vraag. "Vaakst over": het onderwerp dat het Hof het vaakst aan de arresten van dat gerecht gaf. Gerechten met alleen oudere vragen staan hieronder bij alle gerechten.

Het Hof telt zelf alleen de hoogste rechters apart. Sinds 1961:

GerechtVragen 1961–2025
Hoge Raad326
College van Beroep voor het bedrijfsleven181
Raad van State157
Centrale Raad van Beroep73
Tariefcommissie (bestaat niet meer)35
Andere gerechten447
Totaal1.219
Bron: Hof van Justitie van de EU, Statistics concerning the judicial activity of the Court of Justice 2025, tabel XXV.

Nederland vergeleken met andere EU-landen

Grote landen stellen meer vragen. Daarom staat er ook een kolom per miljoen inwoners in. Daarin staat Nederland met 15,2 vragen per miljoen inwoners op plaats 12 van de 27 EU-landen. Voor de hele EU samen is het 12,1.

Land1961–20252016–2025Per mln inw. (2016–2025)2025
Duitsland3.20699011,961
Italië1.98766111,2110
Nederland1.21927515,235
Frankrijk1.1772493,617
België1.12832627,333
Oostenrijk82335338,347
Spanje7853958,026
Verenigd Koninkrijk67283–0
Polen46938010,563
Bulgarije42133852,642
Roemenië39728815,131
Hongarije32019921,019
Portugal31418215,917
Denemarken225538,87
Griekenland219474,510
Zweden191706,65
Ierland1829717,69
Finland1636812,03
Letland1419551,56
Tsjechië136888,16
Litouwen1279031,215
Luxemburg1273753,51
Slowakije1016912,89
Slovenië503616,94
Kroatië494311,11
Estland483122,81
Cyprus1144,00
Malta758,51
Alle landen samen14.6995.553–580
Nieuwe verzoeken om een prejudiciële beslissing per land. Bron: Hof van Justitie van de EU, Statistics concerning the judicial activity of the Court of Justice 2025, tabel XXIV (het Verenigd Koninkrijk tot de brexit; "alle landen" telt ook enkele vragen van andere rechters mee, zoals het Benelux-Gerechtshof). Per miljoen inwoners: zelf berekend met de inwonertallen op de landenpagina's (Eurostat).

Waarom niet uit Cellar? De database van het Publicatiebureau mist een deel van de vragen uit sommige landen (vooral reeksen gelijke zaken uit Italië en Bulgarije). Voor Nederland klopt Cellar bijna precies; voor de vergelijking tussen landen gebruiken we daarom de officiële tabel van het Hof.

Waar gaan de vragen over?

Onderwerpen van de arresten in Nederlandse zaken uit 2016–2025, zoals het Hof ze indeelt. Een arrest kan meer dan één onderwerp hebben.

  • Asielbeleid33
  • Onderlinge aanpassing van de wetgevingen28
  • Douane-unie en gemeenschappelijk douanetarief23
  • Justitiële samenwerking in strafzaken23
  • Handvest van de grondrechten21
  • Politiële samenwerking20
  • Vrijheid van vestiging18
  • Vrij verrichten van diensten17
  • Justitie en binnenlandse zaken15
  • Landbouw14
  • Belasting over de toegevoegde waarde13
  • Justitiële samenwerking in burgerlijke zaken13

Bron: Cellar, onderwerpcodes die het Hof aan de arresten gaf; peildatum 30 oktober 2026.

Hoe lang duurt het?

In 2025 duurde een prejudiciële zaak bij het Hof gemiddeld 16,9 maanden, en een spoedzaak 3,4 maanden. Dat is het officiële cijfer voor alle landen, inclusief zaken die met een kortere beschikking eindigen.

Bij Nederlandse arresten in de gewone procedure uit 2021-2025 lag de helft van de zaken onder de 19,1 maanden en de helft erboven (71 arresten). Bij Nederlandse spoedzaken sinds 2016 was dat 3,5 maanden (24 zaken). De tijd loopt vanaf de dag dat de vraag bij het Hof binnenkwam tot de dag van het arrest.

Bron: Hof van Justitie van de EU, Statistics concerning the judicial activity of the Court of Justice 2025, tabel XVI; Nederlandse zaken: zelf berekend uit Cellar.

Nieuwste zaken

Laatste antwoorden van het Hof

Nieuwste vragen (nog geen antwoord)

Alle 42 lopende zaken en alle uitgelegde arresten ›

Alle gerechten

Inbreukzaken: de Commissie tegen Nederland

Bij een prejudiciële vraag stapt een rechter naar het Hof. Bij een inbreukzaak stapt de Europese Commissie naar het Hof, omdat een land zich volgens haar niet aan de EU-regels houdt. Alle inbreukzaken tegen Nederland bij het Hof; over de procedures bij de Commissie zelf gaat de pagina inbreukprocedures.

Bronnen Hof van Justitie van de EU, Statistics concerning the judicial activity of the Court of Justice 2025 (officiële cijfers, opgehaald op 24 oktober 2026). Zaken, rechters, onderwerpen en duur: Cellar van het Publicatiebureau van de EU, peildatum 30 oktober 2026. Hergebruik volgens Besluit 2011/833/EU. Uitleg en samenvattingen: EuropaPortaal.